| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma puteti ajuta sa-mi dau seama cum s-au format numele de familie, de unde s-au luat de exemplu familiile cu numele format dintr-un cuvant rusesc( ca si la mine de exemplu numele meu de familie e Lîsîi - din rusa se traduce ca si "chel" daca eu in familia mea nu am si nici n-am avut rude de origine rusa?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Toti romanii avem mult sange rusesc, antii si sclavinii au locuit aici pana s-au amestecat complet cu populatia latinizata, apoi au fost adusi in permanenta tarani din Ucraina. Prejudecatile etnice trag un om mult inapoi.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum s-au format cu exactitate; dar ca si in trecut, si astazi iti poti schimba numele de familie.

| minrest a răspuns:

A fost un rus in familie, dar gandeste-te, daca a fost bunicul strabunicului, a fost doar unul din 32.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Nasol, eu care nu suport rusii iti dai seama cum ma simt.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti romanii avem mult sange rusesc, antii si sclavinii au locuit aici pana s-au amestecat complet cu populatia latinizata, apoi au fost adusi in permanenta tarani din Ucraina. Prejudecatile etnice trag un om mult inapoi.