| celmareinvata a întrebat:

Mai e putin si incepe scoala.Trec a-8-a acum. Voi invata de dimineata adica de la 7:30.As vrea sa stiu cum sa-mi planific programul mai bine.La scoala invat cat de cat bine ma descurc bine la matematica si la alte materii inportante dar mai vreau sa fac pregatire.Intrebarea estebig grinupa ce vin d ela scoala ce trebuie sa faca? Adica sa ma relaxez sa invat sau ce sa fac? as vrea sa ma relaxez inAINTE DE teme sau alte chestie si sa am si timp sa ma joc. Dati-mi un program.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Programul trebuie sa ti-l faci tu,in functie de nevoile tale si de momentele tale de concentrare,adica daca te concentrezi mai bine seara, la pranz, inainte sa mananci sau dupa.
Uite ce program aveam eu in a8-a si poate te ajuta sa-ti faci o idee:
Dimineata te scoli si te duci direct la scoala,fara sa pierzi vremea acasa cu temele(pentru ca e prea devreme si vei fi somnoroasa), apoi la scoala fii atenta la ore ca sa prinzi din clasa, iar in orele libere si in pauze fa-ti o mare parte din teme.Cand vii acasa(pe la 1-2 dupa amiaza daca nu va da drumul de la ultimele ore) mananci, faci un dus, apoi iesi pana pe la 4-5 afara cu prietenii,te uiti la tv,asculti muzica, te joci, etc. Dupa 5 iti poti programa intr-o zi o meditatie,in alta zi te apuci de invatat pentru testele de la fimal de semestru(daca se mai dau,scuze nu mai sunt la curent cu astea:D)daca nu,inveti pentru medie, iti faci temele, faci cateva probleme la mate...toate astea pana pe la 7-8 seara. Dupa mananci, te uiti putin la tv si dupa te culci cel tarziu la 10:30-11 ca sa fii odihnita a doua zi.
Uite un link ajutator cum sa inveti mai bine:
http://aerosoul.computerica.ro/......excelente/

Mult succes si sper ca dupa ce termini a8-a sa intrii la liceul pe care ti-l doresti!

| Natassha a răspuns:

Ai putea sa incepi sa-ti faci temele de la 3, maxim 4.
Prima data inveti, apoi scrii temele.
Nu e chiar mare filozofie, iar eu nu pot sa-ti dau un program fix, asa cum ti-ai dori, cu orele exacte.

P.S. De relaxat, te relaxezi in weekend.
Bafta in noul an!

| Eduardx_1313 a răspuns:

Lasate de scoala...