| anonim_4396 a întrebat:

Nustiu cum sa fac mai bine, sunt clasa a 9-a, si nu stiu unde sa plec, la liceu, ori la colegiu. Astept sfaturi

Răspuns Câştigător
| andreiandre a răspuns:

Stai linistit ca nu e diferenta intre liceu si colegiu acum toate liceele sun colegi tehnice sau nationale. Acuma preocuparea ta cea mai mare trebuie sa fie :care e cel mai bun colegiu. Sper ca ti-am fost de folos

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Colegiul şi liceul sunt absolut aceleaşi lucruri. Doar că (virgulă) colegiul are un nume mai pompos.
Eu învăt la "Colegiu" şi până acum n-am găsit nicio diferenţă între cele doua noţiuni.

| MysticWayz a răspuns:

Daca vrei o specialitate si esti dispusa sa-ti consumi nervii in plus pentru asta alege colegiul...
Daca ai insa de gand sa faci doar 3 ani la colegiu (pana la BAC) si sa nu-ti primesti diploma de specialitate (aia o primesti dupa 4 ani) nu merita... te cam chinui degeaba... mai degraba termini deja liceul si dupa aia intri la o universitate.
De obicei toti cei cu medii mai mari de 8 sau 8.5 ar trebui sa dea admiterea la liceu, o admitere serioasa; cei care au luat admiterea sa urmeze liceul, ceilalti care nu au luat admiterea si ceilalti care au medii mai mici de 8 merg la colegiu.
Mie liceul mi se pare mai putin stresant, dar si mai putin interesant decat colegiul. Eu am ales liceul si sunt multumita happy