| DerekSND a întrebat:

Pe siteul UTCB scrie ca media de admitere se calculeaza 50%media generala din bac + 50% la alegerea candidatului Nota obtinuta la una din materiile: mate fizica info economie chimie. Vreau sa stiu daca a doua nota este nota pe care o iau in bac la mate spre exemplu sau se da examen de admitere la materia respectiva. Multumesc!

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Se da examen de admitere.

| DanielPH a răspuns (pentru PainTech):

De ce afirmi asta? Examen sa da la limbi straine, si ala izi.
Daca raspunzi doar pentru a figura in plus cu un raspuns, opreste-te, gandeste-te ca poate incurci oamenii.

| PainTech a răspuns (pentru DanielPH):

Greșeala mea, scuze.
Nu m-am interesat în particular pentru UTCB.

Majoritatea universităților care au media de admitere compusă o au din media la bac și media la examenul lor.

Se pare că UTCB e excepție, pe care nu prea o înțeleg. Decât să întrebe candidatul ar putea sa ia automat nota cea mai mare...

| DanielPH a răspuns:

Salut!
50% din nota de la Bac luata la materia respectiva. Si iti zic si de ce: poate tu esti foarte bun la una dintre acele materii, si la romana sau biologie, istorie, etc...n-ai fost prea stralucit, asa te va salta mult nota de la acea materie.
Examen de admitere nu se mai da de ceva ani, doar la limbi straine mai dai un examen de competenta lingvistica.