| ๔єภเร1923๔єภเร a întrebat:

Pentru o viitoare meserie in domeniul ingineriei software ce facultate trebuie sa urmez?! Care sunt cele mai optime alegeri de la noi din tara?!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai cam doua alegeri mari si late : Facultatea de Informatica
sau Automatica si Calculatoare.

Daca vrei neaparat sa devii ingier atunci ai o singura varianta: Automatica si Calculatoare.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Facultatea de informatica are si matematica pe acolo?!

| suntserios a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Bineinteles, nu exista IT sau inginerie in general fara matematica

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Nivel de dificultate al matematicii este ridicat? happy

| suntserios a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Nivel M1 continuare din liceu, analiza matematica, geometrie, algebra... pe scurt ce mai ridicat nivel de matematica mai ales la inginerie

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Hm, înseamna că nu pun bine problema. Care e diferența dintre inginer software si un tehnician software?!

| suntserios a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Nu prea am auzit in acest domeniu de titulatura de tehnician.

Lucrurile sunt destul de simple.

Ai studii de specialitate iesi inginer daca faci facultatea la politehnica (adica AC ul) sau programator daca faci facultatea la universitatea (informatica)

Sau nu ai deloc studii de specialitate si atunci nu ai o titulatura anume... poti zice doar ca ai cunostinte de programare.

Te cam incurci in detalii legate de titulatura, nu asta conteaza. E atat de vast domeniul incat conteaza ceea ce lucrezi, pe ce te specializezi samd.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Pentru programator, la fel de multă matematică ca la inginerie software trebuie?!

| suntserios a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

In principiu atat la AC cat si la informatica ai un minim de vreo 3-4 cursuri de matematica serioasa. La AC mai exista inca vreo 2 cursuri de metode numerice si diverse matematici speciale care e in final tot matematica la baza.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Ok, thanks. happy M-am axat foarte mult pe informatica in ultimul timp, neglijand matematica complet, insa tot timpul in care am lucrat la info, nu am observat nici o legatura izbitoare cu matematica.

| suntserios a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Eeee, legatura cu matematica exista.
Nu e vizibila la nivelul la care esti tu inca pentru ca in acest stadiu matematica are ca rol principal formarea unei gandiri analitice.

Nu ai sti sa faci programele alea de baza gen transformari in diverse baze, verificari de palindroame samd daca nu ai sti niste operatii matematice de baza.

Lucrurile insa evolueaza, daca vorbim spre exemplu de prelucrari grafice sau jocuri unde matematica este foarte importanta. E nevoie de analiza matematica si geometrie la modul cel mai serios sa lucrezi in astfel de domenii ale programarii.

Exista, cel putin la AC, daca alegi partea de Automatica sau Calculatoare si nu partea de Tehnologia Informatiei diverse masini si utilaje care trebuie automatizate si programate dupa reguli matematice stricte si formule complexe.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru suntserios):

Ok, multumesc pentru informatiile oferite! Am intrebat atat de mult de matematica, intrucat stiu ca unchiul meu nu este cel mai priceput la ea, dar totusi castiga destul de mult in momentul actual. Il voi intreba mai multe pe el cand vine din delegatie. Multumesc inca odata si un an nou fericit!

12 răspunsuri:
| IMadeYouReadThisMuahaha a răspuns:

Sunt mai multe facultati: Automatica si calculatoare, Informatica, Telecomunicatii si tehnologia informatiei (aici sunt eu si faci pe langa programare mai multe chestii legate de inginerie).Cam astea sunt.