| anonim_4396 a întrebat:

Peste cateva luni am examenul de clasa a 8-a si am probleme la exercitiile de tipul "intr-o zi un biciclist parcurge 1/2 iar a doua zi restul de 12 km, cati km parcurge", e doar un exemplu, ma refer la exercitiile de genul acesta! Imi puteti spune cum se fac aceste exercitii si ce lectie trebuie sa invat pentru a le rezolva fara probleme?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Totul e să gîndești logic!
Dacă în prima zi a parcurs 1 / 2 din tot drumul ( 1 / 2 însemnă o jumătate) cît i-a mai rămas de parcurs?
1 / 2, adică cealaltă jumătate. Dar această jumătate care a mai rămas de parcurs ( deci restul) ne spui că este 12 kilometri.
Și atunci 1 / 2 ( o jumătate) plus 1 / 2( cealaltă jumătate) face tot drumul. Adică 12 + 12 = 24 de kilometri, tot drumul

| sierra1 a răspuns:

Ce clasă ziceai că ești, a 3 a?

| Idontcare11 a răspuns:

Pai
1. 1/2•x(totalul drumului)
2. 12 km

1/2•x+12=x
Ducem totul la numitor comun si obtinem
1x+24=2x
24=3x
X=24:3
X=8

| corolav a răspuns (pentru Idontcare11):

De ce algebric și nu aritmetic?
Și nu e corect acest 8.
Practic te-ai încurcat în toată a ta știință algebrică.
Pentru că după al doilea raționament, x trecînd în membrul drept devine „- x" și deci 24 = 2 x - x = x
Adică x = 24
Amice, eu am făcut asemenea gen de probleme acum 60 de ani și tot le mai știu.
Tu le faci probabil de azi pe mîine și le faci prost.
Las - o baltă, Popescule!
Hai, pa!

| CarBitBTC a răspuns:

Află cine este Satan, Diavolul.

https://www.seruah.com/cine-este-satan.html