| LoRdSaN a întrebat:

Salut,predicatul nominal este sub ce forma pot sa il mai scriu sunt sigur ca nu doar prin asta
Si v-as ruga sa le lasari intr-un context adica ca si cum vara este frumoasa,sper ca v-ati prins, mersi, Funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Predicatul nominal are o formulă:
predicat nominal (PN)= verb copulativ + nume predicativ

VERBELE COPULATIVE pot fi: a fi, a se face, a ieși, a ajunge, a deveni etc
NUMELE PREDICATIV poate fi exprimat prin toate părțile de vorbire.

ex:
Ea s-a făcut profesoară (a devenit profesoară)
Ea a ieșit profesoară (a devenit)
Ea a ajuns profesoară (a devenit)
Ea a rămas profesoară (a devenit)
Ea pare frumoasă (a devenit)

Când verbele "a se face", "a ieși", "a ajunge" se înlocuiesc cu "a deveni" se formează predicatul nominal.
Când verbul "a fi" (este, eram, fusese etc) se poate înlocui cu "a exista/ a se afla" atunci formează predicatul verbal. Când nu se poate înlocui cu unul din verbele " a exista/ a se afla, atunci formează predicatul nominal.

Ex.
Ea este acasă (se află acasă)
este= predicat verbal
Ea este frumoasă ( aici "este" nu se poate înlocui cu "a exista, a se afla")
este frumoasă= predicat nominal

P.S. În felul acesta, poți alcătui propoziții, care conțin predicate nominale.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Casa poate fi alba.