| stefy_6374 a întrebat:

Hei! Din predicatul nominal,, a ajuns asa" ce este asa?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Complement circumstatial de mod.

7 răspunsuri:
| Innovation a răspuns:

Observ sa ai dar deja funda si ti-a zis cineva ce este dar incerc sa iti explic totusi si de ce.Deci in structura "a ajuns asa" este vorba despre cineva care a ajuns intr-un anumit mod intr-un anumit loc. Uite si o verificare: a ajuns asa, cum a ajuns, in ce mod a ajuns? raspuns:asa.Si avand in vedere ca "Asa" sta pe langa un verb inseamna ca e complement circumstantial de mod.

| merry5 a răspuns (pentru Innovation):

Bv.chiar imi place raspunsul

| stefy_6374 explică (pentru Innovation):

Mersi mult!

| Duucu a răspuns:

Nume predicativ

| stefy_6374 explică (pentru Duucu):

Scuze ca nu m-am exprimat corect. Vroiam sa spun ca parte de vorbire. big grin

| stefy_6374 explică (pentru Duucu):

Aha! Mersi!

| Duucu a răspuns (pentru stefy_6374):

Complement circumstatial de mod.

| KingOfShadow a răspuns:

Complement direct cred