| Tudor_Tudori_1997 a întrebat:

Salut prieteni, am si eu o nelamurire in legatura cu transferul de la un liceu la altul si as avea rugamintea daca m-ati putea ajuta.

Imi puteti spune va rog cum este cu transferul de la un liceu de profil sportiv la altul cu profil stiinte sociale?(clasa a IX-a)
Cand si cum ma pot transfera?
La ce dau diferentele si cat de grele sunt?

Dau FUNDA! Multumesc.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In clasa a IX-a te poti transfera dupa primul semestru daca media ta de admitere in liceu este cel putin egala cu media ultimului admis la profilul/specializarea la care doresti sa te transferi --- este o conditie general valabila pentru toti elevii si este prevazuta in lege(ROFUIP, art. 152). Acestei conditii ii pot fi adaugate alte conditii stabilite prin regulamentul intern al scolii la care doresti sa te transferi. De procedura transferului tau trebuie sa se ocupe unul dintre parintii tai, tu fiind minor. In prealabil, parintele trebuie sa mearga pentru informatii la secretariatul scolii primitoare( sa intrebe care este calendarul depunerii cererilor de transfer, conditiile specifice de transfer, sa ceara un formular de cerere de transfer, examen de diferente etc.)

| sierra1 a răspuns:

Ar fi trebuit să faci cererea PÂNĂ acum. Mai incearcă eventual azi. Dai diferențe la TOATE disciplinele pe care nu le-ai studiat dar care au fost studiate acolo unde vrei să ajungi.