| Parangalevacy a întrebat:

Salut prieteni! Azi am avut simularea la romana si la un exercitiu ne cerea sa construim o fraza alcatuita din doua propozitii in care sa existe o propozitie subordonata predicativa introdusa prin pronumele relativ "ce".
Eu am scris:El a ajuns ce a vrut.
Ce ziceti, e bine?

Răspuns Câştigător
| Alexandru4 a răspuns:

Este bine. Acolo "a ajuns" este verb copulativ pentru ca nu are sens de " a ajuns la destinatie", ci "a iesit".Dar tine minte mai bine fa cu verbul "a deveni" el este mereu verb copulativ. Eu am scris " A devenit ce si-a dorit."

3 răspunsuri:
| Blackwoman27 a răspuns:

Eu am scris Mihai a ajuns ce si-a dorit.

| lullaby23 a răspuns:

Eu am scris: Dilema este /ce vom scrie./

| Veritas a răspuns:

Eu am scris: Problema era/ce vom scrie./