| MenOfMayem a întrebat:

Salut, problema e in felul urmator : Sunt clasa a 11-a (Profil Turism-Alimentatie), anul urmator voi avea bac-ul si inca nu stiu la ce facultate as putea aplica. Imi place foarte mult limba engleza, dar am auzit ca la Facultatea de Litere se cere mult literatura din limba romana si trebuie studiat mult tot limba romana.... Imi doresc sa stiu ce as putea face alt ceva dupa liceu sa urmez un curs daca nu o facultate si sa devin translator sau ceva ce include limba engleza si pot sa fiu lumii de ajutor. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Nu cred că trebuie să-ți faci acum griji de facultate căci niciodată nu știi ce o să se întâmple mai ales dacă nu ai acest țel de la o vârstă foarte fragedă. Și eu în a 11-a am spus că voi da la Litere, apoi am zis la Geografie și am ajuns să intru la Științe Administrative :]]. Cum s-a ajuns la asta? Pentru că toți cei cărora le spuneam că vreau la Litere/Geografie mi-au spus în felul următor: "Mai gândește-te!„. Asta îți spun și eu ție acum. La Litere, chiar dacă intri pe română-engleză, nu va fi diferit atât de mult de liceu pentru că tot vei avea de citit, de studiat, de făcut proiecte plus că nu prea ai ce să ajungi la terminarea facultății. Cunosc femei în toată firea care au terminat literele și muncesc într-un cu totul alt domeniu. Limba engleză se cere cam în toate domeniile în care ești nevoit să intri în contact cu oamenii mai ales străini (agenții de turism, hoteluri...etc), iar pentru acesta sunt de ajuns doar niște cursuri de calificare. Totuși dacă vrei să fii translator sau profesor, da, e o alegere bună. Dar și aici ți-aș recomanda să mergi și pe o limbă ceva mai "exotică" pentru mai multe șanse de câștig. Succes! ^^