| MILaurentiu999 a întrebat:

radicalul are o valoare ca si pi de exemplu? Daca vreau sa calculez radical din 2 sau din 3 sau din alte valori in care nu sunt patrate perfecte cum trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa scrii radical din 2 sau radical din 3, fara sa calculezi valoarea lor.

Daca te uiti atent, in probleme aceste valori deseori se pot grupa sau simplifica (numarator/numitor) sau sunt ridicate la patrat sau alta putere para.

| Bondarel99 a răspuns:

Da, practic poți extrage radical din orice număr, dar in exerciții nu asta se urmărește ci operațiile cu radicali, deci nu e așa important. Adică daca îți da la un Exercițiu radical din 4 îl transformi in 2, dar dacă îți da radical din 2 nu trebuie sa il extragi.

| ChiarEu2 a răspuns:

Nu o să îți ceară nimeni niciodată să scoți de sub radical în scris. Există calculator!

| Notmyaccount a răspuns:

Exista un algoritm. Cauta intr-o culegere de mate si vei intelege.