| Ciuciulina34 a întrebat:

am o problema, nu am inteles la mate "' radical din nr care nu sunt patrate perfecte " ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Exista un algoritm de extragere pe care il preda la clasa si e foarte lung si greu si chiar nu mai stiu sa ti-l zic. Oricum nu prea il folosesti si iti da exact la fel ca la calculator.
A 2a metoda care se foloseste cel mai des este descompunerea in factori. Asta e ca atunci cand afli cel mai mic multiplu comun (chestia aia pe care o faci cand imparti numarul dat la factori primi; numerele prima sunt numere care se impart doar la ele si la 1, aici sunt pana la 100 http://www.ameliabrabeceanu.ro/......-1000.html )
La scoaterea unui numar de sub radical fara algoritm faci in urmatorul fel:
1. Descompui numarul in factori;
2. Grupezi factorii care se repeta 2 cate 2 (de cei care nu se repete nu te atingi)
3. Din cei 2 factori care se repta iesa unul singur (pentru ca daca sunt de 2 ori vor fi patrate perfecte) iar daca sunt mai multi de 1 ii inmultesti.
3. Scrii numarul care a iesit de sub radical, adica cei pe care i-ai inmultit, iar dupa radicalul cu numarul care a ramas fara pereche pentru ca acela este numar prim si nu mai are cum sa fie scos de sub radical.
Uite o schema poate intelegi mai bine: http://www.gophoto.it/view.php?i=http://i.imgur.com/kGVyG.png#.UKpRJ-T7gSA (sper sa mearga)

2 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Se refera la radical din numere diferite de 1 (1 la patrat), 4 (2 la patrat), 9 (3 la patrat), 16 (4 la patrat), 25, 49, 64, 81, 100, 121,144, 169 (13 la patrat). Adica radical din acel numar sa nu iti deie un numar intreg, ci un numar si un radical. Ex: radical din 12 este 2 radical din 3. radical din 20 este 2 radical din 5, etc.

| Al3xAnDrU66 a răspuns:

Radical din 4 este 2 adica patru este patrat perfect exemple de patrate perfecte 4(radical din 4= radical din 2ori 2=2),9(radical din 9=radical din 3 ori 3=3),16(radical din 16=radical din 4 ori 4=4),25,36,48 si tot asa mai departe cu restul numerelor iar restul numerelor nu sunt patrate perfecte adica nu ies de sub radical exemplu 3 5 6 7 8 10 si tot asa. Fundahee hee