| gabi1198 a întrebat:

Salut.Se poate ca o propozitie subordonata sa fie si regenta pentru alta propozitie?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA!
Dacă propoziția subordonată ține de o altă propoziție subordonată, cea din față este regentă.
Ex:

Trebuia (1)/ să devină(2)/ ceea ce și-a propus.(3)/
(1)-> propozitie principală și regentă
(2)-> propozitie subiectivă (ține de propoziția 1)
Atunci, prima propozitie este regentă pentru a doua!
(3)-> propozitie subordonată predicativă (ține de propozitia 2, care devine astfel...regentă pentru propozitia 3)

PS. Dă-mi să văd propoziția ta!

| gabi1198 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc.Propozitia eratonguearerea mea e ca e mai bine sa o lasi in pace.

| floresdemayo a răspuns (pentru gabi1198):

Ce să las în pace? Propoziția laughing?

| gabi1198 explică (pentru floresdemayo):

NUlaughingAsta era propozitialaughing Parerea mea e ca e mai bine sa o lasi in pace

| floresdemayo a răspuns (pentru gabi1198):

Mai zi de câteva ori si te cred big grin!

6 răspunsuri:
| Irenee a răspuns:

Da, se poate

| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

O propozitie subordonata este o propozitie care depinde sintactic de propozitia regenta.Dar subordonata pate fi la randul ei ''principala'' pentru o a 3-a.Deci DA