| Raul7188 a întrebat:

Salut, stie cineva dacă sunt domenii la ausbildung la care te poți înscrie chiar dacă nu vorbești foarte bine limba germana?

Răspuns Câştigător
| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Buna Raul, spre fericirea tuturor nevorbitorilor a limbei germane la perfectie, sunt locuri chiar bine platite.
Iti recomand inainte de a-ti trimite o cerere (Bewerbung), pentru Ausbildung, o practica de doua saptamani in domeniul dorit, astfel iti faci niste impresii si sti, cu cine si ce anume ai de-aface.
Exista joburi despre care se vorbeste mai putin, dar care pot fi la fel de banoase ca restul.
Iata cateva exemple:
Controlor de trafic aerian
Daca ai vedere buna, memorie buna, gandire rapida, daca stii fluent limba engleza, atunci ai cateva dintre abilitatile necesare pentru a deveni controlor de trafic aerian. Salariul unui controlor de trafic aerian cu experienta poate sa ajunga si la 5.000 de euro pe luna.
Maler&Lackierer / 12.60 euro pe ora / 1700-2200 Brutto
In primul an salarul este de 510 euro
Al doilea 560 euro
Al treilea 590 euro
Kaufmann im Groß- & Außenhandel 1800 - 2400 Brutto
Primul an 480-840 euro
Al doilea an 520-890 Euro
Al treilea an 630-950 Euro
ETC.
Generell gilt wie bei jedem Beruf, je höher die Qualifikation & Arbeitserfahrung, desto höher ist dein Lohnhappy! Daca ai vreo nelamurire, contacteza-ma.

| Raul7188 explică (pentru SandraPparalelipipedop):

Mulțumesc foarte mult, mai ales pentru exemplul de job, in engleza pot sa vorbesc aproape la fel de bine ca și in romana.

| SandraPparalelipipedop a răspuns (pentru Raul7188):

Cu draga inima, ma bucur daca ti-am fost de ajutor cu micile idei.
Prin credinta, o sa reusesti tot ceea ce ti-ai propus, iti doresc toate cele bune! happy

4 răspunsuri:
| DogBarber a răspuns:

Dacă te referi sa faci "Ausbildung" în Germania îți trebuie cat de cat sa știi germana deoarece sistemul este conceput în paralel Munca (practica) și Școală (teorie). Cel puțin trebuie sa sți sa convingi pe cineva sa te angajeze pentru asa post de lucru, apoi măcar sa înțelegi când alții vorbesc și scriu la școală, ma refer în deosebi pe profesori.
Domeniile la care ai putea sa intri mai ușor sunt cele care nu au direct legătură cu public...de exemplu: brutar, bucătar, mecanic, etc. Stima

| Raul7188 explică (pentru DogBarber):

Mersi foarte mult