| madalina18_9318 a întrebat:

Salut.sunt a11a si nu stiu la ce facultate sa ma duc daca termin liceul.mentionez ca sunt la filologie bilingv engleza. mi-ar fi placut la Academia de politie din bucuresti dar nu stiu. ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alege facultatea in functie de inclinatiile tale. De la academia respectiva poti iesi politist, arhivar ori pompier. Daca iti place vreuna din aceste profesii atunci poti merge.

| katala a răspuns:

Gandeste-te la ce ti-ar placea sa muncesti tot restul vietii, ce ai vrea sa faci, fara riscul de a te plictisi mai tarziu! E vorba de 30 - 40 de ani in care tu trebuie sa faci acel lucru, aceeasi munca zi de zi.

| dot a răspuns:

Avem aceeasi situatie.
filologie- engleza.
iti dau un sfat simplu...nu mai cauta raspunsuri la intrebari despre viitorul tau pe net. Cauta raspunsul in tine. Urmareste ce iti place sa faci, la ce te excelezi/ te descurci, fa-ti un plan de viitor (stiu, e greu)singura si apoi apeleaza la sfaturile alor tai. Ca orice adolescent poate ca esti de parere ca nu te cunosc sau ca nu stiu ce vrei... dar puneti intrebarea "tu stii?". si iti garantez a ei iti vor binele, nu necunoscutii de pe internet!

numai bine!

| dot a răspuns:

La ce excelezi*