| Blejan_Diana_1995 a întrebat:

Buna seara.Sunt studenta la Drept si as vrea sa stiu daca dupa ce termin aceasta facultate si as vrea sa dau la Academia de Politie din Bucuresti,daca as avea un beneficiu in aceasta privinta. Daca ma ajuta cu ceva faptul ca am terminat Dreptul, daca echivaleaza cu ceva... Va multumesc.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Buna, facultatea de drept te ajuta mult, in viata de zi cu zi efectiv, eu am facut un an si m-a ajutat enorm. Daca dai la academie, te poate ajuta sa in sens legislativ, dar mai ales dupa ce termini, depinde si de domeniul in care vrei sa activezi. S-a dat de cativa ani o lege care nu permite echivalarea studiilor de la academie cu alta facultate, dar nu am inteles daca se aplica si invers. Dar ce nu iti place la facultatea actuala, si de ce crezi ca la academie va fi pe placul tau. Gandeste-te bine ce doresti sa faci pe viitor, conteaza enorm de mult sa faci ceea ce iti place, dar ca sa stii acest lucru gandeste-te bine, poti face o lista pro si contra, stai de vorba cu tine, lasa parerea altora, doar tu stii ce e mai bine pentru tine. Succes.