| CiprianDanutMahalu a întrebat:

Salut, sunt clasa a-VIII-a si sunt bun la desen si as vrea sa ma inscriu la liceul de arta din Iasi,(Octav Bancila), as vrea sa stiu care este media minima, deoarece nu sunt bun deloc la mate, pur si simplu nu-mi intra in cap, insa la romana e mai bine, pentru cei care sunt la acest liceu, cum e?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Referitor la nota minima... nu prea stiu ce sa zic, daca sunt mai multe persoane, in general... asta conteaza, nu este o nota minima. Daca sunt altii inaintea ta si nu mai sunt locuri, pe ei o sa ii ia. Dar cred ca o sa fie.

Uite aici o parte din metodologie si calculul mediei: http://cnaob.org/docs/2122/adm9_anexa2_calcul_medie.pdf

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine crezi ca stie nota minima? Asta depinde de o gramada de variabile: numarul de concurenti, numarul de locuri, calitatea pregatirii cocurentilor si, nu in ultimul rand, neprezentarea unor inscrisi. La teatru, de exemplu, s-a intrat cu 6, 47.