| TonyGTO a întrebat:

Salut sunt clasa a VIII-a si vreau sa ma inscriu la un liceul, dar am multe nelamuriri:

-Inscrierea se face inainte de evaluarile nationale?
-Cum se face inscrierea?
-Ce trebuie sa contina dosarul, si ce fac cu el.
Lamuritima va rog daca stiti ceva, sunt mai greu de cap, vreau sa intru la un liceu cu media 9+ dar merge si 8.70

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tuturor nelamuririlor le gasesti raspunsul in brosura cu admiterea pe care ai primit-o. Inscrierea se face numai dupa evaluarea nationala, avand in vedere ca media de la aceasta intra in compunerea mediei de admitere in liceu. Inscrierea se face dupa repartizarea computerizata, in functie de optiunile tale si media de admitere. Diriginta va va explica totul atunci cand veti completa optiunile.

3 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Dupa Evaluarea Nationala, urmeaza admiterea la liceu, vei avea o lista iar tu trebuie sa treci variantele de licee in functie de media pe care ai avut-o la evaluarea nationala ca sa fii admis la unul din cele alese.Cat despre documente trebuie sa intrebi la secretariatul scolii.

| TonyGTO explică (pentru Andersen2k18):

Multumesc de raspuns

| Gerard9965 a răspuns:

Dupa ce se vor afisa rezultatele, parintele/tutorele tau va merge la scoala de provenienta si va notya pe o fisa cu optiuni coduri:
Spre ex: Mate info 216 la liceul X
Mate ionfo 114 la liceul X
... etc

Si fisa aceea merge la minister iar calculatorul te va repartiza in functie de medie

Mai multe detalii:
https://www.google.ro/......https?/url