| AntoW66 a întrebat:

Sunt elev in clasa a IX-a, iar de ceva timp ma tot gandesc sa ma transfer la alt liceu in vara aceasta. Momentan sunt la specializarea mate-info, insa as vrea sa ma transfer la mate-info intensiv info. Ce ar trebui sa fac? Oare la acest gen de transfer ar trebui dat acel examen de diferenta, avand in vedere ca ambele profiluri sunt totusi mate-info? Daca da, as vrea sa imi spuneti (daca stiti) ce se face in plus in clasa a IX-a la informatica de profil intensiv fata de cea de la neintensiv. Si inca ceva, ar fi perioada in care se face admiterea in clasa a IX-a (9-13 iulie) buna pentru a merge la acel liceu sa aflu informatii despre transfer? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Cea ce schimbi prin acest transfer este unitatea scolara, nicidecum filiera, profilul sau specializarea! Din cest motiv, banuiesc ca, nu vei avea de sustinut examene "de diferenta". Aprobarea cererii de transfer depinde de indeplinirea unei conditii legale prevazute in ROFUIP precum si a altor conditii, proprii scolii primitoare, prevazute in regulamentul acesteia. Conditia legala, impusa de ROFUIP, se refera la media generala anuala a clasei a IX-a care trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului promovat de la clasa la care doresti transferul. Criteriile impuse de regulamentul propriu al scolii primitoare pot face referire la media de la purtare, la numarul de absente motivate si nemotivate din anul anterior etc.
2.Nu-ti recomand sa mergi personal la secretariatul scolii primitoare.Este de preferat sa mearga unul dintre parintii tai tocmai pentru motivul ca acesta este singurul indreptatit legal sa semneze cererea de transfer, tu fiind minor.Nu conteaza ca
va merge intr-o perioada aglomerata precum este perioada admiterii in liceu--- poate sa ceara un formular tip de cerere de transfer( daca scoala are un astfel de formular!), poate sa citeasca regulamentul scolii aflat la avizier pentru a afla conditiile impuse de respectiva scoala pentru transfer, poate cere orice alta informatie ( de exemplu, cand trebuie depusa si inregistrata cererea).