| StefStefStef a întrebat:

Salut sunt in clasa a 10a si as vrea sa stiu daca pot sa imi aleg ce limba vreau cand o sa dau competentele la bac, sunt Limba 1 franceza si limba 2 engleza....multumesc

6 răspunsuri:
| iulicika1414 a răspuns:

Salut. nu nu poți. bac-ul trebuie să-l dai la limba străină de bază. dacă spui că 1 e franceza ai de dat bac-ul la franceză oral și la engleză în scris (dar la engleză nu se știe încă precis dacă se va da) asta dacă ești la uman, dar la real nu știu căci eu îs la uman tot a 10-a ))) succese

| vali1985 a răspuns:

Limba engleza este mai usoara.

| VivianneMnt a răspuns:

Se da limba 1 la bac.
Dar daca dai Delful (de ex), nu mai e nevoie sa dai la bac. In cazul asta, poti alege ori sa nu dai competenta - fiindca e trecuta nota din delf, ori sa dai alta limba (si te alegi cu 2 certificate )

| xAndro a răspuns:

Daca pui o intrebare.da si tu mai multe detalii.
Pe ce profil esti? Oricum. competenta ai sa o dai din franceza daca e prima limba..si..sa stii ca, competentele sunt degeaba. Nu te ajuta cu nimic, nu sunt luate in seama la facultate sau angajare, poti sa iei si Experimentat si Slab ( sau care era ultimu) ..nu te ajuta la nimic. Mergi la competente, nu spui nimic, iei gradul slab sau cum se numea si trec mai departe la probele scrise la materiile de baza ..deci nu te incurca cu nimic competentele.Bafta

| StefStefStef explică (pentru xAndro):

Sunt la mate-info si sunt bata la franceza si as fi vrut sa dau competentele la engleza...ma gandesc sa dau cambridge.ul.tu ce zicibig grin?

| xAndro a răspuns (pentru StefStefStef):

Hmm...daca te descurci la engleza sa stii ca e foarte folositor. eu mai am 1 luna sau 2 si dau testul cambridge. si mna.e foarte folositor daca ai de gand sa mergi la facultate..de exemplu eu anul viitor vreau sa dau la facultatea de Matematica - Informatica sectiunea Informatica si am nevoie de admitere din mate-info si test la engleza... testul la engleza nu il mai dau ca am testul cambridge luat si nu numai asta, este chiar foarte recunoscut testul.Ce sa zic..bafta la test! :*