| Ritska a întrebat:

Sunt in clasa a 8 a si maine am examen la LB. Română dar nu prea stiu ce sa mai repet fiindca profesoara nu ne-a dat o lista cu ce e mai important de repetat. Stie cineva?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Deead4 a răspuns:

Hey big grin Si eu sunt in situatia ta, numai ca eu nu am primit nimic.
ce am vazut ca apare in simulari si chiar se da sunt urmatoarele despartire in silabe derivare conversiune compunere sinonime antonime numarul de sunete de litere sa explicam rolul cratimei/virgulei/semnului exclamarii, sa explicam ce semnifica anumite versuri/fraze dintr-un text sa extragem figurile de stil [ metafora compaatie personificare epitet hiperbola alteratie repetitie inversiune.] imaginile artistica, modurile de expunere.
apoi la punctul B sub 1 vom avea ceva gen relatie titlu text / semnificatia titlului/ argumatare ca textul apartine genului epic/liric sau ca e o fabula/nuvela/schita/pastel/rezumat/descriere literala.
apoi la subiectul 2 vom primii ceva articol dintr-o revista. In 2 exercitii Ne vor pune intrebari simple din el.
la 3 ne va un ebunt si sa spunem ce fel de subordonata este si la 4 valoare morfologica sau functie sintactica.
Posibil sa ne puna sa facem propozitii cu un cuvant in mai multe sensuri.
si in final la B. sa facem o compunere cu o intamplare reala sau imaginara pe tema cae ne-o da ei.
Mult succes si sa intri la ce liceu vrei big grin! sper ca te-am ajutat

13 răspunsuri:
| Ţăpeşu a răspuns:

Opera lirică, epică, Pastelul, Fabula, Nuvela, Schiţa, Rezumatul, Momentele subiectului, Caracterizarea, Basmul, Scrisoarea(şi cerera)... Texxtul nonliterar, părţile de vorbire şi de propoziţie, Propziţiile subordonate, Figuri de stil, Elementul regent, Cum se leagă propoziţiile într-o frază etc.

Răspuns utilizator avertizat
| VanHelsinG007 a răspuns:

Nu o sa fie prea greu. daca ai invatat cat de cat.iti spun din propria experienta

| Omulambitious a răspuns:

Repete la tot ce ati stat mai mult ex : subst tot invata la el funda?

| LitaKamelya a răspuns:

De multe ori ce s-a dat si la olimpici se potriveste cu ce se da si la examenul de capacitate... deci eu spun sa scoti de pe net examenu pentru 2011-2012 la olimpici. Oricum eu mai stiu ca s-ar putea sa ne dea genul liric, basmul sau un rezumat. Acuma depinde... iar la compunere o sa fie super mega usor presupun. Succes la examen maine!

| andreymaryus a răspuns:

Buna. si eu am trecut prin asta anul trecut. nu a fost foarte greu au fost cateva compuneri si mai putine exercitii de gramatica. trebuie doar sa fi atenta si sa nu te grabesti. or sa puna ceva sa te induca in eroare. succes!

| stefii58 a răspuns:

Trebuie sa stii sa argumentezi ca un text face parte din opera epica sau opera lirica. Sa argumentezi ca este pastel, fabula, schita, basm sau nuvela. Si la gramatica trebuie sa stii propozitiile subordonate.

| bubblex a răspuns:

Buna!
Iti sugerez sa repeti literatura si gramatica din cartile acelea micute de sinteze. Eu asta am facut in acest weekend si m-a ajutat sa am o viziune de ansamblu asupra intregii materii.
In rest, mai poti reciti lectiile din clasa.
Multa bafta la examen!

| w0wScanner a răspuns:

Salut! Si eu sunt clasa a8-a si maine am examen! Te sfatuiesc sa inveti Complementele ( CCD, CCL, CCM, etc.) La examen nu va da sa scrii definitii! Invata doar Complementele, TOTUL DESPRE SUBSTANTIV, Atribut,, etc doar astea! Multumesc, PACE BAFTA!

| PsihopedagogCristinaM a răspuns (pentru w0wScanner):

Heyhappy Si eu am dat examenul anul trecut si crede-ma ca nu o sa te ajute foarte mult toate partile de propozitiehappy. Tot examenul se bazeaza pe inventivitate si DEFINITII. In prima parte veti avea o opera studiata(balada, nuvela, basm etc.) niste cuvinte intr-o propozitie sa spuneti ce parti de vb sunt. sa definiti niste cuvinte din text..si sa le folositi intr-un context. iar in a 2a parte o propozitie de analizat. O strofa de analizat si o compunere de redactat despre un subiect banal(anul trecut a fost Un peisaj de natura). Nafta si sa luati note cat mai mari>big grin

| w0wScanner a răspuns (pentru PsihopedagogCristinaM):

Pai scuza-ma! DAR CE S-A DAT ANULT TRECUT, nu se da acum!winking

| PsihopedagogCristinaM a răspuns (pentru w0wScanner):

Ba ia uite ca s-a dat...asa ca nu va mai credeti destepti ca nu sunteti

| DianaL a răspuns:

Invata trasaturile basmului,schitei,nuvelei, baladei, genului epic, liric, trasaturile fabulei si sa stii sa faci o caracterizare a unui personajhappy Bafta maine! Fundita?big grin