| Tiberiu2108 a întrebat:

Sunt in clasa a9-a la profil de mate-info si am note chiar ok. Note de 7, 8,9 la mate, romana. Insa am o problma, la informatica am 5, 6 iar recent am luat un 3. Trebuie sa mai aduca si teza dar nu am sa iau o nota mai mare de 4-5 nici in aceea. Ideea e ca nu prea am inteles informatica, si ma oftic ca am unii colegi care fac probleme foarte bine iar eu nu stiu. De cateva saptamani mi-am luat si un meditator si se pare ca mai inteleg ceva, inainte chiar nu intelegeam absolut nimic. E ceva grav? Adica e o materie noua. dar ai mei nu vor sa auda de medii de 5-6, dar de corigenta? Nu am mai ramas corigent. si m-as face de ras in fata prietenilor... ☹️

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Nu iti face griji...eu de la media 9.70 in clasa a 8-a, am scazut la 7.30 in clasa a 9-a...sunt materii noi, colectivul este nou, profesorii, mediul etc la fel. ideea este sa iti revii, sa incerci sa faci in continuare meditatii in particular daca ceea ce ti se preda la scoala nu este de ajuns. Incearca sa aplici si acasa ce faci la informatica daca dispui de un calculator. Situatia ar fi cam grava daca se ajunge la corijenta, asa ca ai grija sa nu ajungi. Succes pe mai departe

| Denila123 a răspuns:

Incearca sa ei memo plus, si ti minte, da sa ai grija ca iti va fi rau prima data, si te va durea capul, mai bine nu lua, te trece e primul an al tau,

| AmiraH a răspuns:

Nu e un motv de rusine ca nu esti expert in orice domeniu iar parintii tai ar trebui sa inteleaga asta. Mai fa meditatii sa obtii macar note de trecere si poate in final iti va placea aceasta materie si o vei intelege mai usor. Bafta in continuare si nu te mai stresa discuta cu parintii, cu profesorul de informatica despre aceasta problema si vei vedea ca se va rezolva