| BezeaToxica a întrebat:

Sunt la filologie-franceza, si nu stiu un singur lucru: daca in clasa 12 o sa pot alege ce dau bacul( engleza sau franceza), eu m-am gandit ca daca e profil de franceza e automat franceza la bac. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, o să poţi ALEGE ( dacă NU se schimbă Metodologia până dai tu BAC-ul )!

"Art.45 (1) La proba C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de
circulatie internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal, elevii pot alege
oricare limba moderna studiata în liceu, indiferent daca a fost studiata drept limba 1,
limba a 2-a sau limba a 3-a de studiu, daca a fost studiata în regim normal, intensiv,
bilingv ori daca a fost disciplina obligatorie sau optionala.
(2) Evaluarea competentei lingvistice într-o limba de circulatie internationala se face
prin trei tipuri de probe, dupa cum urmeaza:
a) proba scrisa;
b) proba orala;
c) proba de întelegere a unui text audiat" - SURSA = Metodologia de BAC/Anexa 2 de la linkul :
http://www.isjsibiu.ro/Metodologii/Anexa_2_Metodologia_bacalaureat_2011.pdf

Toate cele bune.