| ray177 a întrebat:

Sunt la liceu in clasa a 12-a, la mate-info, o sa dau bacul la mate, romana si informatica si vreau sa urmez o facultate in Bucuresti in domeniul it si am cateva intrebari. 1. Vreau sa stiu ce facultate din Bucuresti are admiterea la informatica? 2. La acea facultate se pune accentul mai mult pe informatica sau pe matematica (as prefera una la care matematica sa fie pe locul 2) 3. Pot sa imi gasesc un job in timpul facultatii?
Cel mai util raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Sa vedem... din ce stiu eu, caci m-am documentat in dorinta de a urma o facultate cum ai descris tu, la universitate se da examen la informatica. La facultatea de mate-info, sectiuna de informatica sunt 4 subiecte: algebra, analiza, geometrie si informatica, din care trebuie sa faci 2. Cum tu vrei la informatica e obligatoriu sa faci subiectul de informatica si unul, la alegere, dintre celelalte. Din ce am inteles eu, matematica ar fi pe locul 2, dar oricum se face destula. Despre job nu stiu ce sa zic, insa e destul de greu, mai ales in primul an pana te acomodezi, acum depinde si de tine cat de descurcaret esti, daca se poate spune asa. Uite site-ul facultatii http://fmi.unibuc.ro/ro/. Gasesti aici subiecte, medii de intrare si ce informatii mai doresti. Bafta!