| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,eu sunt la profil de filologie la liceu,dar vreau sa urmez o facultate de informatica/mecatronica/inginerie,ceva din domeniul tehnic,sunt clasa a XI-a,fac meditatii la matematica pentru facultate deja,dar multa lume reuseste sa ma descurajeze spunandu-mi ca nu am ce cauta acolo,sau ca nu sunt de asa ceva,sau mai rau, ma compara cu cei de la mate-info ca nu stiu ce.Eu va intreb pe voi, chiar nu am sanse sa ajung la o astfel de facultate? Mentionez ca m-am apucat si de C++ si inteleg fara nici o problema programarea.Sunt constient ca poate o sa imi vina un pic mai greu la inceputul facultatii, dar am vointa si vreau sa realizez ceva.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ajuns ai sanse de ce nu?
sa rezisti acolo e alta treaba. matematica care se face in facultatile tehnice pleaca deja de la nivelul M1 facut in liceu si urca mai spre greu. Daca tu crezi ca ai sa tii pasul doar facand acum meditatii atunci...ce mai conteaza ce zic altii

| SilviaDulcik a răspuns:

Conteaza mult la care universitate o sa inveti. La facultatea de automatica/calculatoare/electronica/electrica matematica conteaza destul de mult dar sa nu crezi ca o sa folosesti mai mult de 30% din matematica care o fac cei de la mate-info, insa trebuie sa stapanesti putin geometria/integralele/derivatele.
Nu numai atat dar e mai usor decat pare, mai ales la calculatoare daca deja te pricepi la programarea in C.
Mult succes!