| flowro a întrebat:

Sunt pe clasa a 9-a (baiat) la un liceu cu profilul mate-info (concentrat mai mult pe informatica). Nu voi lungi cu povestea mea de viata, voi spune direct problema: stiu ca o cariera in informatica este 100% castig, salarii mari, loc de munca curat si bun etc., stiu ca locul de munca este aproape asigurat dupa liceu (cel putin aici, in Cluj), dar nu prea ma vad eu stand la birou 24/7, la calculator. M-am gandit mult si bine si am ajuns la concluzia ca vreau sa ma inrolez in armata, odata ce am terminat liceul. Optiunile mele ar fi marina sau fortele terestre. O voi spune pe fata (nu are rost sa o iau pe ocolite), imaginea sociala este foarte importanta si tin mult la ea (ca orice alt om, de altfel). Intrebarea mea este: ce imi recomandati dintre aceste optiuni? As opta pentru fortele terestre pentru ca este o cariera militara, dar are multe dezavantaje. Sunt aproape sigur ca vreau sa dau la marina, dar am nevoie de acel ceva care sa ma convinga, sa ma convinga ca nu vreau fortele terestre. Imi place marea (desi nu am avut ocazia sa stau prea mult in jurul ei), cred ca mi-ar place stilul de viata si imi place sa ajut si oameni. Deci care credeti ca s-ar merita mai mult, dintre cele doua? Argumentati putin, va rog. Inca ceva. Stiu ca e cam aiurea si copilareasca (intr-un fel) intrebarea asta, dar: care iti dezvolta mai frumos corpul? Asigura cei de la armata sala de fitness (in caz ca am facut pana atunci sala, sa nu imi ies din forma). Daca da, la ambele 'sectii'? Mersi frumos de ajutor!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca tot ai afirmat ca, pentru tine, personal, "imaginea sociala este foarte importanta si tin mult la ea" de ce ai vrea ca, dupa finalizarea studiilor liceale, sa te inrolezi ca simplu soldat?!--- una va fi imaginea ta sociala(in ochii lumii) daca vei fi un simplu soldat, musculos sau nu, si alta va fi imaginea daca vei fi ofiter!
Daca nu stii, in ochii lumii, da mai bine "muschiul " neuronului 'lucrat" la scoala decat un biceps "lucrat"la sala!

| flowro explică (pentru alessia5158):

Nu ma refeream la un anumit grad (soldat, ofiter), ci parte a Armatei Romane. Mai am timp sa ma gandesc la profil si de-astea. Nu ma refeream doar la imaginea sociala, dar gandeste-te astfel: ca soldat iti poti servi tara, cand are nevoie de tine, tu esti acolo, poti ajuta alti oameni (intr-o mai mare masura decat un cetatean obisnuit). Astazi am fost in niste sedii ale unor firme de IT, totul frumos, spatiul curat si mare etc etc, dar cand vedeai informaticienii... zici ca erau niste zombii (nu-s sigur ca asta e pluralul); toti cu castile pe urechi, stateau in fata a cateva monitoare si nici nu isi miscau ochii. Plin de pizza, cola si cafea peste tot. Informaticienii nu ajuta pe nimeni (concret - le usureaza viata prin ceea ce creaza, dar degeaba faci tu un soft ce iti da orarul la autobuze cand altii mor de foame sau sunt luati din somn de inundatii. Informaticienii fac bani si atat. Asta era intrebarea, daca lucrezi in domeniul IT vei fii relaxat, ai din ce sa traiesti si ai si bani, dar cu ce te mandresti la sfarsitul vietii?

| alessia5158 a răspuns (pentru flowro):

Asa este, nu faci referire la un anumt grad dar raspunsul meu (si al userului Kaℓi!)este strict legat de propria-ti declaratie pe care o citez: "M-am gandit mult si bine si am ajuns la concluzia ca vreau sa ma inrolez in armata, odata ce am terminat liceul"!
Fara a face o scoala militara superioara nivelului liceal, ce alt statut crezi ca poti avea decat acela de simplu soldat?!

p.s. Daca esti nehotarat in materie de alegere intre fortele terestre si fortele navale, ia in calcul si o treia varianta :fortele aeriene!

| Kaℓi a răspuns:

Nu e bine.
Dupa ce termini liceul poti face o facultate de profil, daca te duce mintea, IT este un domeniu de viitor si o sa fie un fel de plan B, cum se spune. Dupa facultate e mult mai usor sa te inrolezi, in care forte vrei tu. Te duci la Academie, se cauta si in armata specialisti IT, o sa fie un bonus pentru tine. Si o sa ajungi ofiter, nu soldat. Am banuiala ca ofiterii au acces mai simplu la sala de fitness decat soldatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care iti dezvolta corpul mai frumos? iti dai seama ca nu statul la birou 8 ore pe zi.

Alegerea asta depinde numai de tine, daca tu crezi ca poti face fata unei vieti impuse de regimul militar sau nu

| flowro explică (pentru suntserios):

Ma refeream intre marina si fortele terestre. Am spus deja ca pot face fata, altele erau intrebarile.

| suntserios a răspuns (pentru flowro):

Ma scuzi, se pare ca am citit printre randuri