| MrAnonim456 a întrebat:

Tocmai ce am dat EN si am cateva intrebari. Mie imi place matematica și aș vrea la un profil cu multă matematică dar in afară de mate-info nu știu ce se studiaza la celelalte profile, poate imi explicati voi. Acum intrebarea: la liceul care vreau să merg are ultima medie de admitere de anul trecut(2018) 7.84 la mate-info iar eu am media de admitere 8.54. Ce șanse aș avea să intru? Ar mai fi o varianta dar medie de anul trecut e 8.72. Alte profile la care se studiază matematica?

1 răspuns:
| RaduCPM a răspuns:

Matematica se studiază la toate profilele dar nu în aceeași măsură.
Proful real: înseamnă în principal matematica, fizica, chimie
Proful uman: înseamnă romana, istorie, limbi străine
Deci tu vrei un profil real și ai de ales intre mate-info sau științele naturii
Nu te stresa de loc unde vei ajunge căci garantat 100% te poți muta in al doilea semestru oriunde vezi cu ochii