| aloken a întrebat:

acum trec in clasa a 8-a si inca nu stiu la ce profil sa ma duc care sa imi si placa.Eu le am mai mult cu informatica, engleza si istoria.Acum intrebarile mele ar fi:
1)Daca puteti sa imi recomandati un profil care se bazeaza pe materiile mentionate mai sus.
2)Daca o sa dau bilingv-ul o sa fie mai greu la engleza? Si cu ce ma avantajeaza el? Si daca o sa-l dau, la ce materii o sa dau teze?

Răspuns Câştigător
| Geoorrrrge a răspuns:

Pentru istorie si engleza te poti duce la stiinte sociale sau filologie, însă daca vrei informatica, du-te la mate-info. Despre bilingv nu stiu prea multe, dar materiile la care dai teza sunt in functie de profilul respectiv. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Si la informatica ce ati facut in astia 3 ani de gimnaziu?

| ubox7007 a răspuns:

Liceul ti-l alegi in functie de ce facultate vrei sa urmezi.

| Deni0401 a răspuns:

Profil 100% matematica-informatica si eu sunt tot la acelasi profil..super ok pot sa merg pe ce vreau mai departe.
La bilingv e ok...te avantajeaza, o sa te pui la punct cu limba engleza.
Vei avea 5 teze la mate-info bilingv:
1.Limba Romana
2.Matematica
3.Informatica
4.Biologie/Chimie/Fizica(la alegere)
5.Limba Engleza

| LexiBiersack a răspuns:

O să primești un ghid și o să vezi ce profiluri o să fie.