| Stefa32 a întrebat:

Salut TPU. Acum urmează să trec în clasa a 11, dar efectiv nu mai suport şcoala. Mă gândesc să renunț şi să îmi scot diploma de 10 clase. Familia, prieteni îmi tot spun să nu renunț, dar eu zic ca nu mai are rost sa continui deoarece nu voi lua Bacul şi ard timpul de pomană pe la liceu. Mai bine plec în străinătate la muncă. Voi ce pareri imi dati, sa termin liceul sau nu. EU zic ca si cu 10 clase gasesti de munca

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

De fapt, in ultimii ani, ungurii au ajuns cam imbecilii Europei.

| Holiday a răspuns:

Ati fost pe dracu` primii. Poate ai uitat, voi sunteti veniti ca tiganii cu cortul din fundul Asiei.
Aveti autostrazi, dar nu facute de imbecilul de Orban. In plus, probabil ca nu intelegi niste cifre simple in ce priveste economia Ungariei din ultimii 10 ani. Cifre publicate, ce crezi, chiar de statul maghiar, nu de altii.
Oricum, daca acum 20 de ani Ungaria insemna ceva, imbecilul de Orban, impreuna cu mizeria de FIDESZ, au transformat-o intr-un mare rahat. Ce-i drept, cu ajutorul votantilor, care par a fi multi la fel de imbecili ca tine.

| Holiday a răspuns:

Bozgore, steagul romanesc a fost la Budapesta. De doua ori. Voi nici pana la Pitesti n-ati ajuns.

| mi25 a răspuns:

E nevoie in lume si de hei-rupisti, nu numai de oameni care gandesc.

| Caro34 a răspuns:

Buna! Ramai la scoala, invata cat poti si nu renunta pentru nimic in lume... Viata asta e grea si pentru cei care au carte, dar pentru cei care nu au deloc! De muncit vei avea timp sa muncesti, apoi banii vin si pleaca din viata noastra! Ceea ce ai in cap si porti in suflet, nu pleaca niciunde decat cand si tu pleci! Timpul asta minunat al liceului nu-l mai intalnesti niciodata! Numai bine!

| haileewatson a răspuns:

Si ce faci cu 10 clase? Muncesti toata viata la job-uri de necalificati unde se angajeaza doar cu 10 clase? O sa ajungi la 40 ani avand putin peste minimul pe economie fiindca nu ai diploma de bac si nici alta educatie superioara? Pleci in strainatate la munca si castigi 2000 euro adica minimul pe economie.
O alta varianta e sa fii antreprenor si nu ai nevoie de nici o diploma. Ai bani suficienti sa iti deschizi o afacere?

Scoala din Romania e prost structurata, materia e veche, dar trebuie sa te gandesti la posibilitatile tale inainte sa iei o decizie ca asta pe care o poti regreta. Termina liceul si dupa te vei gandi ce faci mai departe. Ia-ti un job parte time de pe acum ca sa capeti experienta de munca, poti lucra doar in weekend sau serile.