| stephc a întrebat:

Are rost sa termin 12 clase tinand cont de faptul ca sunt constient ca nu iau bacul si ma gandesc ca diploma de 12 clase in sine nu are nicio valoare, mai sunt 10 de ajuns?

12 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Rolul acelei diplome e să-ți permită mai multe posibilități de angajare legale. Așa cum și carnetul de șofer îți deschide varianta de a merge legal cu mașina pe drumuri publice, de exemplu.

Și la fel ca la șoferie, poți da examenul de mai multe ori, până treci.

Diploma aia nu e despre bac și nici despre 12 clase. E despre faptul că atunci când vrei să faci un contract de muncă, ți-e mai ușor să primești legal mai mulți bani, pentru că ai studiile terminate și așa e legea la noi.

Însă în concret, cei care te angajează preferă angajații cu diplomă de bac pentru că doar ăia pot să facă niște cursuri de specializare extra, care sunt importante pentru diverse joburi, și un angajator serios nu-și bate capul cu tine dacă știe că nu poți să avansezi în carieră.

Fără diplomă poți lucra într-un call center, de exemplu, și în general în munci sezoniere și necalificate. Care, na, poți să tragi la ele până pe la vreo 35-40 de ani că după aia nu te mai ține nici fizic, dar mai ales psihic. Ca să nu mai zic că fără bac stai acasă 2-3 ani până găsești un job.

Între timp e și pe la noi criză de joburi și poate-poate te mai ia lumea și fără diplomă, dacă chiar le arăți că ești capabil, însă pe joburi gen vânzător, lucrător comercial, din nou, care poate după o vârstă nu mai poți să le ții (câte decenii reziști la casă la Auchan?)

Diploma de facultate e altceva, aia chiar nu are nicio valoare în contextul ăsta.

Oricum poate îți faci o viață de antreprenor. Însă dacă aia e ce vrei, probabil că n-ai sta după răspunsuri pe TPU;-)

Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate il iei la anul, sau peste 2 ani sau peste 4 ani dupa ce termini cele 12 clase, altfel iti tai singurel craca de sub picioare.

| sierra1 a răspuns:

~sunt constient ca nu iau bacul ~

păi, nu stii... poate-poate se imtâmpla sa-l iei...

| dullcat a răspuns:

Daca ai impresia ca nu au nicio valoare, asteapta pana cand ajungi la patroni, sa vezi ce frumos te trateaza cand aud ca nici nu ai liceul terminat sau bacul luat.

| stephc explică (pentru dullcat):

Am inteles ideea chill

| Hyperion7 a răspuns:

Practic,ce rost are sa mai trăiești?
Ce rost mai are sa mai mergi la școală daca te țin părinții?
De ce sa mai trăiești, daca o fac alții?
PENTRU CA ASTA E SCOPUL TAU IN VIAȚA:Sa evoluezi, sa experimentezi, sa guști viața.
Toate au rolul lor, altfel de ce ar mai exista
Are sens?

| stephc explică (pentru Hyperion7):

Mersi, am in plan ceva dupa ce termin 12 clase.

| Hyperion7 a răspuns (pentru stephc):

Daca nu sunt prea curios, ce plan?

| stephc explică (pentru Hyperion7):

Pai as vrea sa strang niste bani si sa fac un curs de frizerie

| Hyperion7 a răspuns (pentru stephc):

Atunci nu e o idee rea.
Daca ție îți place ceea ce vei face, foarte bine!
Și așa viața e scurta

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ne intrebi asta, inseamna ca este nevoie sa iei si bacul, nu numai sa termini 12 clase. Si apoi sa te apuci si de facultate.
Daca nu esti sigur pe tine si pe ceea ce vrei sa faci in viata, continua-ti studiile. E aiurea sa faci doar 10 clase, sau sa te opresti la 12, si sa te chinui sa iti gasesti un loc de munca foarte bun.
Adica o varianta de a lasa studiile ar fi daca ai stii din start ca o sa incerci sa faci ceva, ce crezi ca o sa te ridice. Cum au facut unii inventatori, sau unii patroni de firme.
Dar sa nu ai habar ce sa faci cu viata ta, si sa mai si lasi studiile, e sinucidere curata + condamnarea la prostie pe viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai bacul la mate? Muta-te la filologie sau stiinte sociale! Vei da bacul la istorie unde poti sa inveti! Nu renunta la scoala deoarece fara 12 clase e foarte greu!