| FightForYourself a întrebat:

Cum se afla diagonala unui hexagon regulat cand stiu numai laturile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de diagonala, daca e aia mare e 2*l, daca e aia mica atunci e l*(radical din 3)

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Un hexagon regulat are trei diagonale.
Un hexagon regulat este perfect inscriptibil într-un cerc şi una din diagonalele sale este diametrul unui cerc.
Nu e nevoie să ştii laturile. Toate laturile sînt egale între ele. Deci e de ajuns să ştii o latură.
Unghiurile la centru sînt de 60 de grade ( 360 : 6 = 60).
Cu una din laturi( pe care o ştii) şi cu jumătatea unui diametru, vezi cum construieşti un triunghi dreptunghic, în care latrura hexagonului să fie cateta care se opune unghiului de 60 de grade.
Aplici teorema catetei: Într-un tr. dreptunghic, cateta care se opune unghiului de 60 de grade este egală cu jumătatea ipotenuzei.
Poate ai nevoie şi de Pithagora.
Încearcă tu singur.

| stlucian a răspuns:

Daca notam cu "D" diagonala si cu "l" latura atunci D=2l, vezi aici:

http://geometryatlas.com/include/image.php?id=187

D/2 este raza cercului circumscris hexagonului