| iordy007 a întrebat:

.. am niste probleme la despartirea unui text in propozitii, gasirea elementelor de relatie...problema este ca nu stiu cum sa identific elem. de relatie si tipul propozitiei ( principala, secundara) cine ma poate ajuta sa inteleg mai bine as fi foarte recunoscator

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este greu de explicat pe net. Unele cunostinte trebuia sa le ai din cls. a 4-a.Retine totusi:propozitia principala are un inteles deplin daca o separi si pui punct.Propozitia secundara creeaza impresia unei dependente, neavand, luata separat, un inteles deplin.Ex.Eu urmaresc emisiunile / care ma amuza.Prima este principala, a doua secundara. Elementul de relatie este"care".In ce clasa esti? Corectez raspunsul oracolului:la inceput subliniezi predicatele si nu verbele.

| iordy007 explică (pentru mira):

A 8-a
chestia e ca stiu sa impart in propozitii dar ma incurc la elemente si la felul prop

| mira a răspuns (pentru iordy007):

Felul subordonatei il stabilesti dupa regent.Intrebarea este doar un carlig cu care agati regentul.Ex. Apreciez carte pe care mi-ai recomandat-o.Intrebi; Care carte? Ai agatat cu intrebarea cuvantul :carte":te uiti bine la el si constati ca este un substantiv.Deci subordonata care depinde de el este o atributiva.Trebuie sa stii bine sintaxa propozitiei.Intre partile de propozitie si subordonate exista corespondente.Fii tot timpul atent la scoala. Ofera-te sa iesi mereu la tabla.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

La inceput trebuie sa subliniezi verbele,si apoi sa incercuiesti elementele: ce,ceea ce,sa, ca, si, dar, iar... elementele alea...bara care delimiteaza propozitia sta inainetea lor de exemplu: Eu merg spre casa /si prietena mea vrea /sa mearga la biblioteca asa

| iordy007 explică (pentru ToțiPentruUnu99):

Pai si cum imi dau seama daca sunt principala sau secundara

| ToțiPentruUnu99 a răspuns (pentru iordy007):

Propozitia principala e cea care nu are ca, sa, ce in fata lor....atentie,o propozitie e formata doar de un predicat