| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Am o mare, mare, mare problema și vreau sa mă ajutați cu un sfat.

Sunt clasa a12a și am de ales dintre 2 chestii care îmi vor schimba viitorul.

Sa incep:

°Am de ales dintre a ma duce mai departe la Jandarmi și dintre a ma duce pe altceva ca și antreprenor.

1.M-am gândit la Jandarmi pentru ca e o meserie destul de ok, care știu sigur ca mi-ar plăcea dar totuși acolo sunt salarii mici(3000lei).Îmi place meseria doar ca sunt bani putini și nu vreau sa trăiesc toată viata pe un salariu atat de slab.
2.M-am gândit sa ma duc pe o anumita chestie(Bussines, afacere)..sunt dispus sa muncesc foarte foarte mult ca să pot sa reușesc în viața..sa nu-mi lipsească nimic, dar asta înseamnă că nu pot sa devin jandarm..si asta ma cam întristează.crying

Sunt presat de doua chestii și trebuie sa aleg doar una..ma puteți ajuta cu un sfat?

Respect celor care vor răspunde la aceasta intrebare..si funda bineînțeles.

5 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Caută altă variantă pentru viitor.

| cezargabriel55 a răspuns (pentru anonim3248):

De unde ai mai scos-o pe asta? Ca eu nu trec testul psihologic?

| adryang78 a răspuns:

Am mai postat pe-aici zicala asta - "singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place".
Te atrage Jandarmeria? Bun, mergi în direcția asta. Cine spune că trebuie să te limitezi NUMAI la asta? În câțiva ani capeți o anumită experiență - de viață, în muncă, te maturizezi - te obișnuiești cu o anumită rigurozitate și disciplină, care îți va fi de foarte mare ajutor în momentul în care vei decide să mergi mai departe și să-ți deschizi propria afacere. Extrapolând, aș zice că, ieșind ulterior din Jandarmerie, folosindu-te de cunoștințele și relațiile acumulate acolo ai avea mari șanse să pui pe picioare o firmă de protecție și pază (e doar un exemplu) care să-ți aducă venituri mai substanțiale.
Succes!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nici una nici alta nu ți se potrivește.
De ce? Simplu! Alergi după câștiguri substanțiale în termen scurt.
Jandarmeria este un serviciu militar, cu drepturi, obligații, regulamente. Este un serviciu 24 de ore din 24, 365 de zile pe an.
Iar, la business, dacă te nășteai în secolul trecut era altceva.
Acum de la zero este foarte greu să mai ai un business de succes, căci au fost alții înainte.

| Yyiuff a răspuns:

Fă te jandarm(sper că prin Academia de Politie )și concomitent cu serviciul acesta vei dezvolta separat o afacere care va creste treptat, iar la un moment dat vei putea să îți dai demisia din Jandarmerie pentru că va deveni mult mai profitabilă. Fiind jandarm, poți face o serie de activități extra.