| Claudiu120719 a întrebat:

Am si doua intrebari, si anume:
1. A auzit cineva de teorema mediana si arie? Daca da, explicati-mi-o si mie va rog!
2. Cum arat ca o fractie este numar intreg, natural.

Multumesc!

1 răspuns:
| Ruxandra15 a răspuns:

De teorema arie nu dar a medianei da. o fractei este numar intreg natural 4 pe 2, 8 pe 4, adica o impartire exacta naturala. Teorema medianei este definitia ei adica. Deci mediana este dreapta dusa din varful triunghiului pe mijlocul laturii opuse. Intersectia medianelor se afla la 2pe 3 de varf si 1pe3 de baza. Fundita?