| Onyajutatoarea a întrebat:

Cum arat ca un numar este intreg?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Buna! E foarte simplu trebuie sa ai in vedere cate lucruri : multimea N ( numerele naturale) se scrie asa N = {0; 2; 3...100. } deci numere naturale n-ar rost sa-ti explic asa mult.Multime Z (numerele intregi ) este formata din multimea N + numerele negative, stii tu -1, -2-3....Deci daca stii toate astea poti sa demonstrezi ca numarul e intreg.Te folosesti de definitii daca ma intelegi ce spun. O zi buna!

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Cu multa grija

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Cu degetul de preferat aratatorul dar poti arata si cu cel mijlociu in functie de situatie. big grin pa pup

| presus a răspuns:

Buna. Daca are sot este intreg, sau il imparti la 2.