| EDWARD96 a întrebat:

as dori formulele (volumul aria bazei atia totala etc.) la prisma hexagonala regulata,hexagon regulat, prisma dreptunghiulara, sunt pe cl a 8 si dau vineri test.
Ofer FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Diana867 a răspuns:

Prisma hexagonala: Al=Pb.h (Pb=6l),At=Al+2Ab (Ab=6l la puterea a 2. radical din 3 totul supra 4) V=Ab.h
Hexagonul regulat: a=l radical din 3 totul pe 2, R=l, P=6l,A=6l la puterea a 2 a, rdaical din 3 totul pe 4 )
Prisma patrulatera:Volumul, aria totala si laterala sunt la fel ca la prisma hexagonala. Uite formulele pentru baza: Ab=l la puterea a 2 a si Pb=4l. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

1 răspuns: