| DrMilfxD a întrebat:

As vrea sa imi dati si mie un site de unde pot lua traditiile si obiceiurile Ucrainienilor sau sa imi spuneti voi niste traditii si obiceiuri ale ucrainienilor. FUNDA pentru cel mai folositor raspuns.

Va rog, dati-mi raspunsul cat mai repede!
Multumesc! :X

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

" Obiceiurile ucrainene sunt puternic influenţate de creştinism, religia cu cei mai mulţi practicanţi în ţară. Rolurile sexelor tind să fie şi ele repartizate în manieră tradiţională, bunicii jucând un rol mai mare în educaţia copiilor decât în ţările occidentale. Cultura ucraineană a fost influenţată şi de vecinii de la vest şi de la est ai ţării, fapt ce se reflectă în artele plastice, arhitectură şi muzică.

Tradiţia vopsirii ouălor de Paşti, cunoscute sub numele de pîsankî, datează de multă vreme în Ucraina. Pe ouă se desenează cu ceară pentru a se realiza formele; apoi, se aplică vopseaua pentru a le colora, aceasta neacoperind părţile trasate cu ceară. După ce se vopseşte oul, se înlătură ceara, lăsând doar formele colorate. Această tradiţie este mai veche de o mie de ani, dinaintea apariţiei creştinismului în Ucraina.

Bucătăria tradiţională ucraineană se bazează pe carne de pui, porc, vită, peşte şi ciuperci. De asemenea, ucrainenii mănâncă mulţi cartofi, cereale şi legume proaspete şi murate. Printre mâncărurile tradiţionale ucrainene se numără varenîkî (găluşte fierte cu ciuperci, cartofi, varză, brânză sau cireşe), borş şi holubţî (un fel de sarmale umplute cu orez, morcovi şi carne). Printre specialităţile ucrainene se numără şi puiul Kiev şi prăjitura Kiev. Băuturile preferate ale ucrainenilor sunt compotul, sucurile, laptele, iaurtul, apa minerală, ceaiul şi cafeaua, precum şi berea, vinul şi horilka. "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Buna!
Si sursa unde ai lasat-o?
Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ucraina#Cultura
Te pup!

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai observat ghilimelele?
Dacă vrei sursa, se ia un fragment şi se dă căutare pe google.
Ce îţi pare aşa de interesant?

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Ai aici toate detaliile necesare: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ucraina.
Pa-pa.

| CosminC86 a răspuns:

Ucraina = o tara falsa formata din teritorii furate de la romani si niste teritorii rusesti. Ucraina nici nu ar trebui sa existe pe harta europei.
Din cate stiam ucrainienii au obiceiul de a fura.