| silviu666 a întrebat:

as vrea sa va intreb cum se face fractiile ordinare cu paranteze gen 0,(3) multumesc

Dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| andrudyda a răspuns:

La aceasta fractie, 0, (3),sau la oricare fractie de acest gen, se pune la numarator(sus) numarul din paranteza, si la numitor(jos) 9. Deci la fractia 0, (3) va fi 3 supra 9.

3 răspunsuri:
| mariamar1997 a răspuns:

0.(3) inseamna zero virgula trei in perioada
deci
0.(3)=3 supra 9 pentru ca sunt parantezele

raspunsul lui lacrimioara16 este total gresit pentru ca 0.3=3 supra 10

sper ca te-am ajutat

| NewLife18 a răspuns:

0,(3)=3 supra 10, deoarece dupa virgula este doar un numar in cazul tau 3. Sper ca te-am ajutat

| silviu666 explică:

Multumesc andrudyda iti voi da mai tarziu funda din cauza ca acum nu potwinking