| marisha96 a întrebat:

Salut, TPU as vrea si eu citeva raspunsuri la intrebarea: Cum as putea invata ca sa inteleg mai bine temele, adica care sunt metodele de a invata, si as mai vrea si citeva metode de a-mi dezvolta memoria de lunga durata?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invatatul temeinic se face in fiecare zi, cu pixul si hartia in mana, cu toata atentia indreptata asupra invatatului (adica intr-o incapere in acre nu se gaseste TV, calculator, telefon de orice fel, sau acestea stau inchise pe toata perioada invatatului.) Memoria de lunga durata ti-o dezvolti invatand zi de zi. Daca esti foarte mica (pana in 12 ani), iti poti exersa memoria invatand poezii. daca inveti cam 40-50 de versuri pe zi, memoria ta va cunaoste imbunatatiri marcate. daca esti mai mare, dezvolta-ti mai degraba capacitatea de conexiune rezolvand probleme logice, de matematica, fizica, chimie, cateva ore in fiecare zi, citind mult si facand fise de lectura la sfarsitul fiecarei carti

| nutuxcristian a răspuns:

Salut! Cand vii de la scoala,lasa-ti ghiozdanul de o parte,schimba-te in hainele tale lejere, aseaza-te in pat-nu aprinde televizorul si gandeste-te ce ai facut in acea zi. Apoi, fa o baie relaxanta, nu dus, deoarece iti da insomnii si nu iti poti relaxa creierul.Citeste lectia de zi, apoi apuca-te (cu calm si rabdare), sa iti faci temele. dupa ce ai terminat, infofoleste-te in patul tau timp de 15-20 minute, la caldura happy, citind o carte, deoarece iti stimuleaza memoria. Incearca sa mananci mai mult peste, deoarece ne ajuta sa memeoram mai bine si sa fim mai ...inteligenti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://motivonti.ro/10-modalitati-de-a-ti-antrena-creierul.html
Succes la scoala!
Te pup!

| zzzupduck a răspuns:

Iti dezvolti memoria si vocabularul citind!

| cocolina2001 a răspuns:

Poti sa citesti cu voce tare si iti intra mai repede in cap! asta e metoda mea!