| 6Anonim9 a întrebat:

Cand eram clasa I, pe noi ne punea sa desenam la engleza in caiete de desenat. In clasa a II-a la fel, in a II-a am invatat cateva cuvinte, ca la gradinita gen "fish, pig, horse, dog, cat". Desigur, am fost la scoala in sat. Cand m-am mutat in oras, in clasa a IV-a, la engleza nu am mai inteles nimic. Nu aveam cum sa recuperez. Macar daca as fi avut bani de lectii in particular. Deci intrebarea mea e... Cum sa invat engleza? Stiu si eu in proportie de vreo 20-30%. O modalitate care nu necesita multi bani. Peste cativa ani m-am gandit sa merg in America sau Australia la rude, si mi-e rusine ca nu stiu vorbii bine engleza. Va rog, help! happy Funda!

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Iti recomand site-ul Duolingo. E cu asistenta in limba romana si te poate ajuta si la pronuntie. Filmele cu subtitrare sunt o alta varianta de a invata sau consolida o limba. Cand vei sti cat de cat limba, vei putea citi carti sau articole in engleza, pentru ca si asta ajuta la memorarea unor cuvinte/expresii, precum si modul de scriere a acestora. Eu acum pe Duolingo invat germana (doar limba engleza are suport in romana, precum spuneam).

| Sn4k3 a răspuns:

Filme/seriale, acolo auzi oamenii cum vorbesc, cum pronunta si mai ai si subtitrare, pe urma te uiti fara subtitrare sa vezi daca intelegi ceva.
Incerci sa traduci texte de pe net, sunt multe site-uri de genul, si cuvintele care nu le stii -> google translate.
Mai este si site-ul duolingo.

| 6Anonim9 explică:

In clasa a III-a am invatat ceva cuvinte* scuze, nu am vazut ca am pus doar doi de I. happy

| AnneMariaa a răspuns:

Sunt multe site-uri pe Youtube care te pot ajuta, si eu am invatat la fel si m-a ajutat foarte mult muzica, daca iti place o inveti, aplicatii pe android -duolingo este foarte buna, ai multe obtiuni, numai sa vrei happy Succes big grin

| DariaTeo a răspuns:

Pai, cel mai bine sunt sigura ca ai invata cu meditatie. Dar, exista si alte modalitati. Sa citesti carti in enlgleza, cautand fiecare cuvant necunoscut in dictionar, sa urmaresti pronuntia la filme... Poti cauta pe internet reguli gramaticale, daca vrei sa te descurci perfect la exercitii, dar si sa lucrezi suplimentar la scoala, sau daca mai ai frati, verisori mai mari poti lua manuale de nivel mai mare de la ei si sa lucrezi, bineinteles cautand cuvintele necunoscute.
Nu stiu cum te mai pot ajuta. Eu am invatat mai mult cu pregatire, dar urmaresc si documentare, filme in engleza si imi imbogatesc vocabularul.
Sper ca e folositor raspunsul! big grin