| Sachiroo a întrebat:

Salut,TPU! Cât de bine cunoașteți gradele de rudenie? De exexmplu:Bunicul meu este tatăl mamei/tatălui meu, bunica este mama mamei/tatălui meu etc.
Întrebările mele sunt:Ce este soția vărului meu pentru mine? Dar copii lui? Poartă o denumire specifică?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca e var primar, copiii lui sunt rude de gradul 5 cu tine.

Daca e var de-al doilea, copiii lui sunt rude de gradul 7 cu tine.

In ambele cazuri casatoria dintre tine si un copil al lui este permisa legal.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreMarie a răspuns:

Din punct de vedere legal, soția vărului nu este rudă, ci afină. Rudenia este bazată pe o legătură de sânge. Soții rudelor și rudele soților, în schimb, sunt afini. În cazul acesta ea este afină de gradul 4, întrucât vărul este rudă de gradul 4. Copiii lor, nepoții tăi de văr, îți sunt însă rude de gradul 5, pentru că între voi există o relație de sânge prin prisma tatălui lor.