| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut TPU, îmi poate cineva explica cum funcționează chestia cu gradele de rudenie?

Gen, eu cu mama mea suntem de gradul 1, dar eu și fratele meu?(presupunând că am ieșit din același loc) dar eu față de fiica fratelui mamei mele?
Dar eu și bunica?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu vei înțelege invatand intai sa desenezi arborele genealogic. Fiecare liniuta de acolo reprezinta un grad.
O alta metoda este cea de nunarare a nasterilor. Sa luam un exemplu: doi frati. Intre parinti si primul frate, parintii l-au nascut si atat, e gradul 1. La fel, intre parinti si al doilea frate e doar o nastere, tot gradul 1. Daca vrem sa cedem gradul dintre cei doi frati, avem nasterea primului si nasterea celui de al doilea, deci doua nasteri, gradul 2.
Cand primul frate are un copil, intre copil si parintii de la care am pornit sunt doua nasteri: cea a fratelui 1, cea a copilului fratelui 1, deci intre bunici si nepoti gradul e doi. Intre copilul fratelui 1 si fratele 2 sunt 3 nasteri: nasterea fratelui 1, nasterea copilului fratelui 1 si nasterea fratelui 2, deci gradul 3. Cand si fratele 2 va avea un copil, intre cei doi copii, verisori primari, sunt 4 nasteri, prin urmare gradul e 4. Cand verisorii primari vor avea la randul lor copii, se va mai adauga o nastere pentru fiecare, astfel ca gradul de rudenie intre verisorii de gradul II va fi 6. Si asa mai departe.
Pare complicat, dar de fapt e foarte simplu.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am uitat restul de intrebari:
1. "dar eu și fratele meu?"
Tu si fratele sunteti gradul 2.

2. "dar eu față de fica fratelui mamei mele?"
Gradul 4 (mama cu fratele ei sunt gradul 2, tu cu fiica fratelui ei sunteti gradul 4)

3.Dar eu și bunica?
Gradul 2 (mama ta e gradul 1)

| alisa201921 a răspuns:

Gradul I: sunt părinții tai și copii tai
Gradul II: Fratii tai și bunicii
Gradul III: Matuse, Unchi
Gradul IV: Verișori primari

| SasaSasa2000 explică (pentru alisa201921):

Mulțumesc, aștept și alte răspunsuri.