| alexionut45 a întrebat:

cum calculeaza un nr dintr-un radical? De exemplu radical din 8...

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul :
http://www.youtube.com/watch?v=rmkZhdl4Sj4

Toate cele bune.

| geo9617 a răspuns:

Sa stii ca-i mai complicat... iei de la coada la cap cate 2 cifre. in cazut tau ramane doar 8. si cauti un numar care ridicat la patrat sa se apropie de numarul care il ai.(in cazut tau 2^2=4) treci numarul care l-ai gasit(adica 2) la rezultat. scrii pe urma ca la impartire sub 8 si faci scaderea. pe urma tragi o linie sub raspuns si sub linie scrii numarul care l-ai gasit inmultit cu 2 cum iti arat acum:4_x_=? langa 6 scrii 2 zerouri si tu trebuie sa gasesti o cifta care s-o pui in locul "_" si sa faci inmultirea sa fie tot ara aproape de numarul care l-ai obtinut adunand cele 2 zero(in cazutl tau 600). numarul care il gasesti il scrii la rezultat si continui cum ai facut pana aici. pana acum rezultatul e 2, 9. nu cred c-ai inteles ceva...

| Cost1n a răspuns:

Pentru inceput voi folosi | in loc de radical ca nu pot sa fac semnul 8 vine 2|2 deoarece |8 este 2x2x2 adica atunci cand vrei sa bagi un numar sub radical te gandesti daca e patrat perfect de exemplu 4 este patrat perfect deoarece cine |4 este 2 daca un nr este patrat perfect si e sub | te gandesti ce numere trebuie sa imultesti sa iti dea de ex |64 este 8 sau |81 =9 |100 =10 |121=11 Sau spune-mi ce ai de facut si te ajut