| SomeRandomDude a întrebat:

Cum se calculeaza radical din 6?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu e vorba că tu nu pricepi cum se calculează radical din 6 ci treaba este că tu nu ştii care este procedeul de calcul la extragerea unui radical dintr-un număr.
A extrage radical dintr-un număr înseamnă a găsi un alt număr care înmulţit cu el însuşi să dea acel număr iniţial.
În ordinea numerelor naturale pătratele lui 1, 2, 3, 4, şi 5 sînt :
1x1 = 1; 2 x 2 = 4; 3 x 3 = 9; 4 x4 = 16; 5 x 5 = 25. şamd.
Dar între 4 şi 9 ( pătrate perfecte) mai sînt numerele 5, 6, 7şi 8, care şi acestea pot fi pătratele unor numere.
Pătratele unor numere cuprinse între 2 şi 3.
De ex. pătratul lui 2, 1 este 2, 1 x2, 1 = 4, 41; pătratul lui 2, 2 este 2, 2 x 2, 2 = 4, 84. Pătratul lui 2, 3 este 2, 3 x 2, 3 = 5, 29. Pătratul lui 2, 4 este 2, 4 x 2, 4 = 5, 76; Pătratul lui 2, 5 este 2, 5 x 2, 5 = 6, 25
Hopa! Deja acest 6, 25 este peste 6.
Deci radical din 6 este ceva între 2, 4 şi 2, 5.
Extragerea de radical este operaţia inversă ridicării la o putere ( la pătrat, în special).
Şi, pentru aceasta se recurge la o construcţie şi o operaţie specială ( un fel de împărţire) pe care ai învăţat-o la orele de curs la şcoală ( probabil clasa a IV-a sau a V-a).
Asta e totul!

7 răspunsuri:
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Il imparti la cel mai mic numar prim pana nu mai merge,

| cupydo0n a răspuns:

Incerca aici poate tu intelegi ceva. Eu m-am pierdut in primele randuri. http://ro.wikipedia.org/wiki/Radical_%28matematic%C4%83%29

| SomeRandomDude explică (pentru cupydo0n):

Mersi! M-ai salvat! Nu stiam cat face radical din 6 si acolo jos este toata lista!

| TPUuserTPU a răspuns:

Salut.Depinde cum vrei sa il calculezi. Daca vrei sa-ti dea ca si numar faci pe calculator deoarece e cu virgula. Daca vrei sa-l descompuni nu va merge. De ex : radical din 18 este 3radical din 2, radical din 12 este 2 radical din 3. Nu stiu daca asta te interesa, dar sper ca te-am ajutat

| SomeRandomDude explică (pentru TPUuserTPU):

Dar cum se calculeaza radicalu pe calculator?

| SimonaCristina a răspuns (pentru SomeRandomDude):

Buna! Pai scrii numarul si apoi apesi pe semnul radical, daca la asta te refereai!