| iceman12 a întrebat:

Cuvantul lume este un omonim?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

OMONIMELE sunt cuvinte cu formă identică şi acelaşi corp fonetic, dar cu înţeles total diferit:
Barca pluteşte pe lac.
Am dat cu lac pe unghii.
Eu am o rochie nouă.
El a luat nota nouă la istorie.
îrinâ poartă pantofi cu toc.
Ei au plantat lângă poartă un brad.
Deci lume nueste omonim.
Nu poate fi folosit cu alt inteles decat cel pe care il are.

8 răspunsuri:
| DraGfirE a răspuns:

Sincer sa fiu nu dar poate fi folosit la multe intelesuri.

| sweetdyana18 a răspuns:

Nu.pentru ca daca o sa pui accentul pe o alta litera nu are niciun sens(de ex. pe "e"). Acestea sunt omonime: Haina(cu accent pe "a")=obiect vestimentar si Haina(cu accent pe "i")=rea

| veronica3513 a răspuns:

Nuuuhappy

| scumpik99 a răspuns:

Nu, poate fi folosit cu multe sensuri dar is asemanatoare intre ele.

| huuu a răspuns:

Asa cred.

| vaRonel a răspuns:

Este omonim, pentru ca poate avea atat sensul de "planeta", cat si sensul de "multime de oameni".
De ex:
Am navigat pe cel mai mare fluviu din lume
sau
Multa lume a vazut meciul

| iceman12 explică (pentru vaRonel):

La asta ma gandeam si eu

| Amy27 a răspuns:

Cuvantul "lume" nu este un omonimwinking