| Irinadarian a întrebat:

daca dau bac din romana, isto, engleza, logica si iau o nota f mica la una din ele, afecteaza media sau mai dau inca o data la materia respectiva?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa iti explic.
Bacul se da la 3 materii (probe eliminatorii, daca iei la una din asta sun 5 pici bacul). Mai sunt 3 probe de competente unde nu se pica si nu te afecteaza cu nimic calificativul. Deci engleza nu e proba eliminatorie. Probele eliminatorii (bacul propriu-zis) se dau in functie de ce profil esti (daca esti de ex la stiinte ale naturii dai bac la romana, mate si la alegere, biologie, fizica sau chimie).
Daca iei peste 5 la fiecare si in total iti iese media 6 ai luat bacul, daca nu iti iese 6 nu ai luat bacul. Daca iei la una 5 si la celelalte note mai mari aatfel incat sa iti iasa 6 tot se cheama ca ai luat.
Daca ai luat sub 5 la o materie dar la celelalte note mari, dai in toamna doar la materia la care ai picat.
Daca ti-a iesit peste 6 media finala dar nu esti multumita, asta e, nu mai poti mari media.
Tu daca vrei sa dai la romana, istorie si logica trebuie sa mergi la un profil de filologie.
Sper ca ai inteles.

Si sper ca nu esti clasa a 11 a sau a 12 a ca altfel ai fi stiut aceste lucruri...

| Wr3nch a răspuns:

Iti scade media generala si daca e sub sub 5 o mai dai in toamna. La fel daca media e sub 6, dai unde ai putin sa iei note mai mari.

| Plato a răspuns:

Trebuie sa iei minim 5, iar media generala minim 6.
Deci daca iei la unul 5, iar la celelalte mai mult, iti va afecta doar media, nu poti sa-l mai dai.

| ywar a răspuns:

Ai o logica de fier! Sa-mi dau palme, esti bestiala. Cu ce gandesti tu?

| Irinadarian explică (pentru ywar):

Mars

| ywar a răspuns (pentru Irinadarian):

Sa vedem daca o sa mai spui asta si dupa data de 8 iulie, adica luni cand se publica rezultatele la BAC. Pariez ca e dauna totala! happy Cum e cu mars? Da cu praf cu invatat ca e de rau! happy