| Hhwswas a întrebat:

Daca nu imi place sa citesc si sa compun, dar imi place gramatica si cat de cat matematica (mai mult decat literatura oricum) care profil mi s-ar potrivi mai bine? uman sau real?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
La uman nu se mai face deloc gramatica, doar literatura. Deci daca nu-ti place si-ti place matematica consider ca ti s-ar potrivi mai bine unul real. In plus, ai mai multe optiuni pentru viitor de acolo.

| AC4S4 a răspuns:

La uman intra de obicei cei care nu au intrat la real... Nu inseamna ca acolo merg cei cu imaginatie peste masura sau cu gandire filozofica. Putini merg acolo ca sa studieze OMUL, majoritatea merg acolo ca sa scape de mate.
Poti avea discutii mai filozofice la real decat la uman, crede-ma.

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

PS: majoritatea in clasa a XIIa isi dau seama ca vor sa faca ceva serios mai departe si ca ce au invatat ei in liceu ( romana, socio-umane, istorie ) nu ii va ajuta prea mult.

| Barbu_Mary_2000 a răspuns:

Heii. Eu am fost pusa intr-o situatie dificila... Am terminat clasa a 8-a si îmi plăcea sa compun poezii. Dar îmi plăcea si matematica. Am gândit practic... Ce faci in ziua de azi cu filologia? Asa ca am ales Matematica... Acum am intrat la un liceu foarte bun. Cel mai bun din oras. Pe profil Mate-Info... P.S. Am luat 10 la mate la examen dar asta nu m-a influentat. Oricum te-as sfatui sa mergi pe matematica... Pentru ca ai mai multe posibilitati sa gasesti o slujba dupa. Totusi din ce am inteles de la tine cred ca ar trebui sa fie o varianta si Stiintele Sociale. Te faci jurnalist... Funda te rog! De unde esti?

| iSwag a răspuns (pentru Barbu_Mary_2000):

Exact asta voiam sa spun si eu happy.

La romana cat ai luat la examen?

| Hhwswas explică (pentru iSwag):