| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu nu mai stiu ce sa invat pentru Evaluarea Nationala la romana. Stiam de genul dramatic si de roman ca nu mai intra in programa EN 2017. Asa ca m-am apucat sa invat toate speciile la epic si liric si azi, surpriza, am vazut pe TPU ca cica nu s-ar mai da schita, nuvela si romanul (de roman stiam). Am mai gasit pe cineva care spunea ca spera sa ne dea genul dramatic. Cum dracu sa ne dea daca s-a scos? Sau nu s-a scos? Nu gasesc programa nicaieri sa ma uit. Deci ce se da totusi la romana la Evaluarea Nationala 2017 la partea de literatura? Sa stiu ce naiba sa invat, si-asa nu mai am timp.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Genul dramatic nu s-a scos.

| ElSueno a răspuns:

Stiai gresit. Genul dramatic intra la examen, si e chiar usor. Doar nuvela, schita si romanul nu intra. Trebuie sa inveti genul liric / epic / dramatic, doina, balada, pastelul, fabula, basmul, mesajul textului, caracterizarea de personaj, titlul

| Tudor123123 a răspuns:

Daca cauti 1 noiembrie 2016 mncs sau ceva in genul pe net o sa vezi ca s-a scos schita, nuvela si romanul NU DRAMATICUL!

| Masha0205 a răspuns:

Din cate știu s-a scos romanul nuvela și schiță, genul dramatic sigur nu s-a scos

| Ciprian_Tamas_2002 a răspuns:

Eu cred ca da genu epic happy Bafta la invatat sunt tot a 8-a

| Cdr_Codrin_2002 a răspuns:

Inveti tot excluzand schita, nuvela si romanul.Genul dramatic nu s-a scos nici nu s-a pus problema scoaterii acestuia!