| shotgun a întrebat:

Salut,TPU! Eu sunt la profil filologie,si vreau sa ma mut la mate-info pentru ca nu imi place latina,romana si geografia deloc,ba chiar imi place stiinta matematica,calculatoarele si logica si unpic fizica! Credeti ca ar merita sa ma mut, o sa imi fie mai greu?(momentan sunt boboc la liceu, dar vreau sa ma mut din a-10 a)
Dar nu in ultimul rand imi place webdesign-ul, ma pricep in photoshop si in cinema 4d(mai putin in C4d) dar vreau sa ma fac webdesigner dar constant ca nu sunt destul de bun ca sa devin, daca o sa ma mut la mate info ma va ajuta?

3 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Dacă-ți plac mai mult materiile reale (matematica, logica și așa mai departe) și nu îți plac limbile, înseamnă că profilul de mate-info e cel bun pentru tine. Îți va fi mai greu să recuperezi informatica (care e ceva total nou) din clasa a 9-a, dar dacă zici că-ți plac calculatoarele, atunci nu va fi nicio problemă. Eu îți recomand să te gândești la viitor când faci această mutare: dacă rămâi la profilul de filologie, atunci să te gândești bine că nu vei putea intra la nicio facultate de profil real. Așa cum se întâmplă să-ți placă webdesignul, ți-ar putea plăcea și informatica de la mate-info unde da, veți face doar programare. Totuși, țin să te informez că pentru web-design vei avea nevoie să știi măcar bazele programării, ceea ce totuși în liceu se face. Eu am terminat mate-info și nu mi s-a părut deloc rău profilul, având în vedere că la facultate am continuat în domeniu. Oricum, mai informează-te de la prietenii tăi de acolo sau de la profesori despre profil și ia abia apoi o decizie. Sfatul meu e să te muți, totuși.

| Fluture a răspuns:

Daca crezi ca iti va placea asta si pe viitor si vrei o cariera in domeniu, transfera-te. Dar crede-ma, e greu la mate-info.
Materiile specifice acestui profil trebuie sa-ti placa, dar mai ales sa-ti fie drag sa le inveti. De temele de la mate sau informatica nu mai vorbesc. Oricum, multa bafta :*

| Albertxxx a răspuns:

Am si eu o colega care a venit de la filologie (eu sunt mate info) si acum regreta foarte mult aceasta miscare. La mate-info nu faci mai mult TIC (ceea ce crezi tu ca e informatica, ora pe care o faceti la calculatoare si umblati in Microsoft office), din clasa a 10-a o sa ai o singura ora de TIC, si 3 ore de informatica (PROGRAMARE, e foarte greu, mai ales daca nu ai facut in generala), profilul mate-info nu te ajuta sa devii webdesigner ci programator, programarea e mult mai complexa si complicata decat webdesignul, iti recomand sa ramai la profilul tau (si la mate info faci tot 4 ore de romana, iar daca ai o profesoara rea, o sa fie chiar mai greu decat la filologie), in clasa a 10-a sa faci ECDL (European computer driving license), iar dupa liceu sa te orientezi in domeniu. Sper ca te-am ajutat.